همین حالا رزومه خود را در کمتر از ۱۰ دقیقه بسازید، برو به رزومه‌ساز
چطور یک رزومه کامل برای رشته مهندسی عمران بنویسیم؟

چطور یک رزومه کامل برای رشته مهندسی عمران بنویسیم؟

مهندس عمران، مسئول سازماندهی و مدیریت پروژه‌هایی است که سازمان تعریف می‌کند. عملکرد مهندس عمران با توجه به میزان بهره‌وری پروژه، بودجه‌بندی درست و تحویل به موقع کار سنجیده می‌شود. از آنجایی که رزومه اولین شانس شما برای معرفی خود و‌ اولین قدم اصلی جستجوی کار است، نکات بسیاری را باید برای نوشتن یک رزومه خوب و کامل لحاظ کنید. رزومه مهندسی عمران باید شامل تجربه و شواهد و مدارکی باشد که نشان دهد شما در این زمینه‌ها عملکرد و تجربه خوبی دارید.

 

در این متن قدم به قدم در مورد نوشتن یک رزومه مهندسی عمران کامل و نحوه پرکردن هر قسمت توضیح می‌دهیم.  

 

نحوه نوشتن رزومه مهندسی عمران

اولین وظیفه رزومه شما این است که توجه مسئول استخدام را به خوبی جذب کند. برای این کار باید نظم و طبقه‌بندی رزومه شما به گونه‌ای باشد که اطلاعات مهم را در چند ثانیه به مسئول استخدام منتقل کند. هرچه زحمت مسئول استخدام برای جستجوی اطلاعات را کمتر کنید،‌ به مصاحبه‌های بیشتری دعوت می‌شوید. در نوشتن رزومه به این نکته مهم توجه کنید که مسئولین استخدام در مرحله اول رزومه شما را نمی‌خوانند بلکه آن را با چشم اسکن می‌کنند. در صورتیکه موردی در رزومه شما توجه‌شان را جلب کند آن را کنار می‌گذارند،. در غیر اینصورت رزومه شما نیز به رزومه‌های رد‌شده می‌پیوندد،‌ بنابراین از نوشتن رزومه بلند و کاملا متنی خودداری کنید.

 

با انتخاب یک فونت ساده و خوانا برای نوشتن رزومه شروع کنید و به ترتیب قسمت‌های ذکر شده زیر را در رزومه خود بگنجانید.

قسمت مشخصات فردی و اطلاعات تماس در رزومه مهندس عمران

در قسمت بالای رزومه خود،‌ نام و نام خانوادگی،‌ آدرس،‌ شماره تلفن و آدرس ایمیل خود را ذکر کنید. دقت کنید که آدرس ایمیل شما باید برگفته از اسمتان باشد نه عبارات غیر‌حرفه‌ای یا غیر‌مرتبط. اگر وب‌سایت دارید،‌ حتما آدرس سایت خود را نیز در این قسمت قرار دهید. چنانچه مذکر هستید،‌ وضعیت خدمت سربازی خود را نیز با یک عبارت چند کلمه‌ای مختصر مشخص کنید.

 

قسمت درباره من در رزومه مهندس عمران

در این قسمت باید خود را به طور مختصر و مفید در یک یا دو پاراگراف معرفی کنید. از کلمات کلیشه‌ای استفاده نکنید و به مهمترین نکاتی که برای استخدام فردی مانند شما در فرصت شغلی مورد نظرتان لازم است اشاره کنید.

 

یک نمونه بد: من ۳۴ سال سن دارم، متولد شیراز و مجرد هستم. عمران را به خاطر علاقه و نیز حمایت خانواده انتخاب کردم.  پس از تحصیل در رشته ریاضی در دبیرستان وارد دانشگاه در رشته مهندسی عمران شدم. به علت بدی بازار کار مدتی بیکار بودم و سپس به خدمت سربازی مشرف شدم. اولین تجربه کاری من در شرکت × چندان طول نکشید. تجربه بعدی خود در شرکت ‌y را سه ماه بعد آغاز کردم...

 

یک نمونه خوب: با داشتن 4 سال سابقه کاری در شرکت‌های ساختمای معتبر در تهران، دانش کاری من شامل اجرای بیش از 16 پروژه عمرانی موفق در تهران و کرج می‌شود. به روز بودن با دانش نرم‌افزارهای روز در زمینه عمران از اولویت‌های من بوده و به کار با نرم افزارهای 3Ds MAX و AutoCAD آشنایی کامل دارم و به زبان انگلیسی و ترکی تسلط کامل دارم.

 

قسمت تحصیلات در رزومه مهندس عمران

با آخرین مدرک خود شروع کنید و به نحوه ارائه اطلاعات دقت کنید تا به بهترین شیوه مدرک، رشته،‌ زمان شروع و پایان دوره و سازمان اعطا کننده مدرک را ذکر کنید و به این شیوه تمام مدارک خود را فهرست کنید.

 

قسمت تجربه کاری در رزومه مهندس عمران

در این قسمت هم از آخرین سابقه کاری خود شروع کنید و عنوان شغلی خود،‌ نام سازمان، مدت زمان اشتغال خود را ذکر کنید و به این صورت تمام سوابق کاری خود را لحاظ کنید. کارآموزی و تجربه کارهای داوطلبانه خود را نیز می‌توانید در این قسمت بنویسید.

 

قسمت مهارت‌ها در رزومه مهندسی عمران

نشان دادن توانایی و مهارت‌های برنامه‌ریزی،‌ روابط بین‌فردی، سازماندهی، سرپرستی و کنترل پروژه در رزومه مهندسی عمران اهمیت زیادی دارد و از عوامل موفقیت شما محسوب می‌شوند. همچنین تسلط شما در طراحی و اجرا باید به خوبی برجسته شود. نرم‌افزارهای پرکاربرد در زمینه عمران معمولا شامل STAAD.Pro ، FLAC 3D، GEOStudio، SAFE، SAP، AutoCAD، Revit، 3DsMAX و بسیاری موارد دیگر می‌شود و لازم است که مهارت خود در زمینه کار با نرم‌افزارهای مهم را هم مختصر، ولی روشن توضیح دهید. چنانچه در کار با ابزار خاصی مهارت دارید که به کار شما مرتبط است و شما را به نحو مثبتی از دیگران متمایز می‌کند، حتما این مهارت را نیز لحاظ کنید.  

 

جوایز، گواهی‌نامه‌ها و موفقیت‌های برجسته

چنانچه موفق به دریافت جایزه،‌ لوح تقدیر، گواهی‌نامه و کسب موفقیت چشم‌گیری شده‌اید،‌ می‌توانید بخشی تحت عنوان جوایز ایجاد کنید و اسم جایزه یا گواهی‌نامه،‌ سال دریافت،‌ سازمان اعطا‌کننده را برای هر مورد ذکر کنید. 

 

ریز مسئولیت‌های شغلی در رزومه مهندسی عمران

در این قسمت می‌توانید لیستی از شرح وظایف و کارهایی که توانایی انجام آن را دارید اضافه کنید. با توجه به فرصت شغلی مورد نظر خود،‌ می‌توانید این شرح وظایف را تعمیم دهید و دقت کنید که در مورد وظایفی که در آگهی استخدام خواسته شده،‌ تجربه خود را پررنگ‌تر لحاظ کنید.

 

لیست پروژه‌های موفق در رزومه مهندسی عمران

حتما لیست پروژه‌های موفق خود را با شرحی متناسب با نیازهای شغلی که برای آن رزومه می‌فرستید، در رزومه خود لحاظ کنید. یادتان باشد که مدیر استخدام وقت زیادی برای مرور رزومه شما ندارد، پس نکات کلیدی را در نظر بگیرید و خلاصه بنویسید. خیلی‌ها ممکن است این بخش را نادیده بگیرند و به بخش مسئولیت‌های شغلی بسنده کنند. افزودن این بخش مزیت رقابتی شما خواهد بود و چنانچه بتوانید توجه مدیر استخدام را با شرح موفقیت خود در این بخش جلب کنید، از رقیبان خود سبقت می‌گیرید.

 

نکات کلی در خصوص نوشتن رزومه مهندسی عمران

رزومه اولین معرف حرفه‌ای بودن شماست. به نحوه ارائه اطلاعات دقت کنید و متوجه باشید که خلاقیت شما می‌تواند شما را از سایرین متمایز کند. 

 

اگر از طریق ایمیل رزومه خود را می‌فرستید، برای متن ایمیل خود سه پاراگراف را در نظر بگیرید. در سایر روش‌های ارسال رزومه نیز،‌ نیاز به نامه‌ای دارید که شامل توضیحی در مورد شما و کاری که برای آن رزومه فرستاده‌اید باشد و با رعایت اصول زیر،‌ می‌توانید به راحتی این نامه را بنویسید. همچنین اگر از ایمیل برای فرستادن فایل نمونه کارهایتان استفاده می‌کنید،‌ به حجم آن توجه کنید و دقت کنید که حجم فایلتان برای ارسال با ایمیل مناسب باشد.

 

پاراگراف اول

در پاراگراف اول دلیل فرستادن نامه و فرصت شغلی که برای آن رزومه می‌فرستید، را بیان کنید. ذکر کنید که چگونه از این فرصت شغلی باخبر شده‌اید و پاراگراف را با توضیحی در مورد خود و اینکه چرا مناسب‌ترین فرد برای این سمت شغلی هستید، پایان دهید. طول این پاراگراف باید چهار یا پنج جمله باشد.

 

پاراگراف دوم

در این پاراگراف به دلیل علاقه خود به این فرصت شغلی بپردازید و با آوردن مثال‌هایی از کار گذشته خود،‌ نشان دهید که چرا بهترین گزینه هستید. تمرکز این بخش بر این است که چطور تجربه گذشته شما‌ به فرصت شغلی مورد نظر مربوط است و شامل همسو‌ترین مهارت‌های شما با توانایی‌های لازم برای فرصت شغلی مورد‌نظر است. این پاراگراف را نیز در حد سه تا چهار جمله کلیدی بنویسید.

 

پاراگراف سوم

در این قسمت ذکر کنید که مایل هستید در یک مصاحبه حضوری،‌ در مورد فرصت شغلی مورد نظر بیشتر با کارفرما صحبت کنید و با ذکر اطلاعات تماس خود نامه را پایان دهید.

 

در پایان، یک‌بار دیگر رزومه و نامه خود را مرور کنید و مطمئن شوید که ارائه اطلاعات سیر منطقی خوبی دارد و غلط دستورزبانی و املایی در نوشته‌های شما به چشم نمی‌خورد. پس از طی این مراحل از فرد دیگری درخواست کنید که رزومه شما را بررسی کند تا اطمینان حاصل کنید که همه چیز کامل است.

 

پس از انجام تمام اقدامات فوق، رزومه شما آماده است. برایتان آرزوی موفقیت می‌کنیم. 

image/svg+xml