همین حالا رزومه خود را در کمتر از ۱۰ دقیقه بسازید، برو به رزومه‌ساز
۱۶ دلیل برای اینکه هنوز بی‌کار هستید؟

۱۶ دلیل برای اینکه هنوز بی‌کار هستید؟

 اگر شما هم جز آن دسته کارجویانی هستید که بعد از چندین ماه جویای کار بودن کماکان بی‌کار هستید، احتمالا هر روز از خود می‌پرسید:

«چرا هنوز نتوانسته‌ام کار پیدا کنم؟»

 

این سوال معضل بسیاری از افراد مثل شما است. در ادامه چندین مورد از دلایلی که باعث می‌شود افراد نتوانند شغل مناسب خود را پیدا کنند اشاره کرده‌ایم:

۱. از شبکه‌های ارتباطی دور هستید و ارتباطات لازم را برقرار نکرده‌اید

این روزها بیشتر مشاغل به شبکه‌های ارتباطی متصل هستند. اگر برای یافتن کار تنها به جستجو در روزنامه‌ها، اخبار و حتی اینترنت و فرستادن رزومه برای کارفرمایان از طریق سایت‌های کاریابی و تبلیغات بسنده کرده‌اید، احتمال اینکه نتوانید شغل مورد علاقه خود را پیدا کنید بسیار زیاد است. اگر با افراد مختلف در حوزه شغلی که می‌خواهید در ارتباط نباشید رزومه شما تقریبا بی‌ارزش خواهد بود و یافتن شغل مناسب نیز برایتان بسیار سخت می‌شود.

۲. عملکردتان در مصاحبه‌های شغلی ضعیف است

پس از انجام مصاحبه‌های بسیاری که برای یک موقعیت شغلی در دسترس (دستیار اداری) در شرکت انجام دادیم، عملکرد ضعیف افرادی که خواستار این شغل بودند (با توجه به این که این موقعیت شغلی در سطح نسبتا پایینی قرار دارد) باعث شگفتی بود. با انجام دادن کارهایی مثل جویدن آدامس، پوشیدن لباس نامناسب، بحث کردن و صحبت درمورد این که چه کارهایی را انجام نخواهید داد، مصاحبه شغلی خود را به کلی بیهوده و ناموفق خواهید ساخت.

۳. به آراستگی خود اهمیت نمی‌دهید

شرکت‌های خوب معمولا به دنبال افراد آراسته و با ظاهر مناسب هستند. اهمیت به ظاهر و آراستگی نشان دهنده شخصیت شما نیز هست پس بهتر است از پوشیدن لباس‌های نامناسب مخصوصا هنگام مصاحبه شغلی پرهیز کرده و خوش پوش و آراسته باشید.

۴. درخواست حقوق بسیار بالا می‌کنید

کارفرمایان معمولا برای هر موقعیت شغلی حقوق ثابتی را با تغییرات ناچیز در نظر می‌گیرند. برای آن‌ها فرقی نمی‌کند که شما پیش‌تر چه مقدار حقوق دریافت می‌کردید و مخارجتان متناسب با چه درآمدی بوده است. اگر درخواست حقوق شما بیش از حدی باشد که کارفرما برای موقعیت شغلی در نظر گرفته است، احتمالا استخدام نمی‌شوید. یادتان باشد که گاهی لازم است برای پایان بیکاری با حقوقی کمتر از انتظارتان کاری را آغاز کنید.

۵. مهارت‌های شما بیش از حد انتظار است

این طبیعی است که کارفرمایان شخصی با ده سال سابقه کار و تجربه بسیار زیاد در موقعیت شغلی پیشین خود را برای شغلی با سطح ابتدایی استخدام نخواهند کرد. مشاغل ابتدایی مناسب افراد تازه‌کار است. اگر با سابقه کاری بالا برای مشاغل ابتدایی درخواست می‌فرستید کارفرما را آزرده می‌کنید. البته که ممکن است این کار را به دلیل ناامیدی و این که پس از مدت‌ها جستجو هنوز شغل مناسبی نیافته‌اید، انجام دهید اما در چنین شرایطی بهتر است در شرکتی مرتبط با حوزه کاریتان به عنوان مشاور مشغول شوید و یا کسب و کار خودتان را راه‌اندازی کنید. ما با افرادی با تجربه و سابقه کاری بالا که برای کارآموزی درخواست شغلی داده‌اند حتی مصاحبه نیز نمی‌کنیم چون می‌دانیم که این افراد در چنین موقعیت رشد نخواهند کرد و اگر فردی در موقعیت شغلی خود رشد نکند در رشد شرکت نیز اختلال ایجاد خواهد کرد. به علاوه این افراد به دلیل تجربه بالا احتمالا در کارهای کارفرما دخالت خواهند کرد و نمی‌توان چیزی را به آن‌ها آموزش داد. پس اگر با تجربه هستید برای مشاغل ابتدایی درخواست شغلی نفرستید!

۶. بدون داشتن مهارت کافی برای هر شغلی درخواست می‌فرستید

بسیار دیده می‌شود که افرادی بدون داشتن مهارت کافی برای هر شغلی درخواست می‌فرستند. اگر حداقل ۶۰٪ مهارت‌های لازم که در آگهی شغلی ذکر شده است را ندارید، فرستادن درخواست شغلی کار اشتباهی است. در این صورت حتی اگر موفق به گرفتن شغل شوید، در کار خود موفق نخواهید بود و باعث کاهش بهره‌وری شرکت می‌شوید و ممکن است به زودی این شغل را از دست بدهید.

۷. زیاد سیگار می‌کشید

سیگار کشیدن علاوه بر اینکه برای سلامتی مضر است باعث می‌شود لباس‌هایتان نیز اغلب بوی نامطبوعی داشته باشند. بسیاری از شرکت‌ها به وضعیت ظاهری کارمندان خود اهمیت می‌دهند و ممکن است کسی که زیاد سیگار می‌کشد را استخدام نکنند.

۸. عنوان شغلی و تخصص شما در حال انقراض است

به طور مثال این روزها در حوزه مشاوره و فروش املاک مشاغل در دسترس زیادی وجود ندارد. بسیاری از مشاغل کم کم رو به ناپدید شدن هستند و یا اشباع شده‌اند. بسیاری از کارها نیز امروزه توسط ربات‌ها انجام می‌شوند. اگر تخصص شما در حوزه‌ای است که دیگر خواستار ندارد شاید وقت آن رسیده مهارت‌های جدیدی بیاموزید و حوزه کاری خود را تغییر دهید.

۹. نگرش و رفتار شما نامناسب است

نگرش نامناسب و رفتارهای گستاخانه و خودمحور باعث می‌شوند مصاحبه شغلی ناموفقی داشته باشید و در نتیجه نتوانید در شرکتی که می‌خواهید استخدام شوید. برای شروع یک شغل و همکاری با دیگران باید مثبت و خوش‌رفتار باشید.

۱۰. شما افسرده و غمگین هستید

گاهی افراد در روند جستجوی شغلی ناامید و افسرده می‌شوند و یا به دلیل مشکلاتی که در زندگی شخصی دارند غمگین و بی‌انگیزه هستند. اگر نمی‌توانید این احساسات را کنترل کنید و همواره غمگین و افسرده هستید و از مشکلات روحی رنج می‌برید، بهتر از پیش از ادامه راه جستجوی شغلی از یک روانشناس کمک بگیرید.

۱۱. عصبانی هستید

ممکن است از فردی که باعث شده شغل قبلی خود را از دست بدهید یا شما را اخراج کرده است عصبانی باشید. البته که حق دارید اما باید این خشم را کنترل کنید چرا که خشم شما آسیبی به آن شخص نمی‌رساند اما موجب به خطر افتادن زندگی شخصی و حرفه‌ای شما خواهد شد. به این فکر کنید که اگر اخراج شده‌اید، حتما علتی داشته است. سعی کنید علت را شناسایی کرده و آن را برطرف کنید. اگر در اثر تعدیل نیرو کار خود را از دست داده‌اید، بدانید که مشکل شخصی وجود نداشته و این تصمیم تنها مربوط به شرایط کسب و کار پیشین شما است. سعی کنید خشم خود را کنترل کرده، مسائل را حل کنید و با آرامش به جستجوی شغل جدید بپردازید.

۱۲. به موارد خواسته شده در آگهی شغلی توجه نکرده‌اید

در یکی از آگهی‌های شغلی از متقاضیان خواسته بودیم تا در کنار رزومه برای ما گزارشی ارسال کنند و در آن توضیح دهند که به چه دلیل خواستار این موقعیت شغلی هستند. تنها دو نفر از متقاضیان آن چه خواسته شده بود را ارسال کردند. اگر می‌خواهید برای مصاحبه برگزیده شوید آگهی‌ها را با دقت مطالعه کنید و آنچه از شما خواسته شده را تهیه کنید. این را بدانید که اگر کاری که کارفرما پیش از استخدام از شما خواسته را انجام ندهید، احتمالا پس از استخدام نیز به خواسته‌های او توجه نخواهید کرد.

۱۳. قسمت مهمی از روند مصاحبه شغلی را از دست داده‌اید

پس از یک مصاحبه شغلی از یکی از متقاضیان خواستیم تا پیش از تصمیم نهایی در یکی از رویدادهای شرکت حضور یابد تا با مشتریان ملاقات کند. او طی ایمیلی اعلام کرد که نمی‌تواند در این رویداد حاضر شود؛ اما مایل است که روند مصاحبه شغلی را تکمیل کند. مرحله بعدی مصاحبه شغلی این شخص همان رویدادی بود که آن را از دست داد. به خاطر داشته باشید که وقتی خواستار یک موقعیت شغلی هستید باید خود را برای هر چیزی آماده کنید و هر آنچه از شما خواسته می‌شود را انجام دهید. این شخص در مصاحبه شغلی عنوان کرده بود که دو سال بیکار بوده است؛ البته که جای تعجبی ندارد! 

۱۴. از پاسخ دادن طفره می‌روید

هنگامی که در مصاحبه شغلی از شما سوالی پرسیده می‌شود، باید به طور کامل و واضح به آن پاسخ داده و از طفره رفتن بپرهیزید. گاهی متقاضیان به سوال‌ها جواب‌های بی‌ربط و گاه احمقانه می‌دهند. به عنوان مثال هنگامی که از آن‌ها درباره ضعف‌هایشان سوال می‌کنیم پاسخ‌هایی مانند: «من بیش از حد به خودم انگیزه می‌دهم.» یا «شروع‌کننده خوبی هستم اما خیلی به خودم سخت می‌گیرم.» می‌گیریم. این پاسخ‌ها واقعا احمقانه هستند!

۱۵. نمی‌توانید به خوبی ارتباط برقرار کنید

این شما هستید که باید مصاحبه شغلی را در دست گرفته و پیش ببرید. گاهی مصاحبه‌گر به سختی پاسخ سوال‌ها را از زیر زبان متقاضی بیرون می‌کشد! اگر نتوانید به خوبی ارتباط برقرار کنید هرگز نمی‌توانید استخدام شوید. اگر اتفاقی موفق شدید استخدام شوید احتمالا به زودی کارتان را از دست خواهید داد.

۱۶. به اندازه کافی آماده نیستید

اگر آماده نباشید در رقابت با کاندیدایی که از شما آماده‌تر است به راحتی بازنده می‌شوید. کارفرمایان معمولا کسی را استخدام می‌کنند که به آن‌ها کمک کند و ارتباطات موثر داشته و مصاحبه شغلی را به خوبی پیش ببرد.

بسیاری از افراد هستند که مدت بسیاری بدون هیچ دلیلی بی‌کار می‌مانند و موفق به پیدا کردن شغلی مناسب نمی‌شوند. با خواندن این دلایل ممکن است علت این امر را در خود بیابید. اگر نگرشی مثبت داشته باشید، بتوانید با احساسات منفی خود کنار بیایید و از شغل آینده خود انتظارات نا به جا نداشته باشید به زودی می‌توانید شغل مناسب خود را پیدا کنید.

 


پاسخ دهید

 • كيانا فرزانه
  ۱۱ ماه پیش

  من تقريبا دو ماه است كه از طريق سايت شما رزومه ارسال ميكنم و فقط يك مصاحبه داشتم و ديگه بعد از اون با من هيچ تماسي گرفته نشد. سايت شما براي پيدا كردن شغل كافيه؟ من سابقه كاري چنداني ندارم ولي سعي كردم در مصاحبه ي خود صميمانه و درست صحبت كنم. مشكل كجاست؟

  • اکرم سادات میرحبیبی
   ۴ ماه پیش

   جواب آقای حسین احمدی رو بخون. ای کاش جابینجا جایی برای ارسال نظر برای شرکت ها داشت،مثله روزنامه همشهری،که بقیه معطل نشن.کاش جابینجا،جابینجای سابق بود،تخصصی، هزینه ی رفت و آمد هیچی، باباجان وقتی رزومه رو میخونی، حقوق درخواستی رو نوشتم،تلفنی هم تاکید میکنم که مشکلی ندارین? میگن نه، میری تا جردن، میگه ۸۰۰ تومن ماه اول???چرا نوشتی حداقل کارشناس می خوام با ۶سال سابقه،مکالمه ی زبان مسلط، حداکثر سن ۲۷?? آخه مهر مدرک طرف خشک نشده،چجوری ۶سال سابقه ظاهر آراسته،همه ماشالا از ۸۲ شرکت تاسیس کردن وقتی میری تو سایت،ولی وقتی استعلام میکنی می بینی پارسال تازه شروع بکار کرده.خوب بنویس تلفنچی با دیپلم.

  • اکرم سادات میرحبیبی
   ۴ ماه پیش

   سابقه مهمه، صدتا مدرکم که داشته باشین تا کار نکنی، ای،ادات معلوم نمیشه، تا فرصت زمانی دارید، بعنوان کارآموز،عاشقانه در زمانیکه دنبال کار هستی، پارت تایم کار کن،تا فرایندا دستتون بیاد.موفق باشید

 • مهرشاد درزی سوته
  ۱۱ ماه پیش

  شماره هفدهم هم اشاره کنید دیگه که "هنوز در جاب اینجا رزومه ندارید :)" پس تا دیر نشده ایجاد کنید..

 • مجید صدر
  ۱۱ ماه پیش

  مطلب بسیار مفیدی بود. گرچه مطمئنم 90% افرادی که این موارد را رعایت نمی‌کنند رغبتی به خواندن این مطلب ندارند و عنوان این مطلب مجذوبشان نخواهد کرد. احتمالا تصور می‌کنند قرار است با یک مطلب کلیشه‌ای دیگر روبه‌رو شوند.

 • حسین احمدی
  ۱۱ ماه پیش

  من یک ماه که بیکار شدم و هیچ گونه ضعف و ناامیدی رو در خودم نمیبینم،تا به حال دو بار مصاحبه کردم و هر دوبار به من گفته شده که باید مصاحبه دوم نیز انجام شود،من بیش از خواسته های مصاحبه کننده به ایشان اطمینان انجام کار دادم و به طور شفاف و کامل پاسخ دادم ولی در حال حاضر خبری از کار نیست

  • م.م
   ۴ ماه پیش

   منم مثل شما،دلیلش اینه شرکت ها ،مد کردند امثال،دو هفته رایگان ، سه ماه با پایه وزارت کار، بعد سه ماه دوباره آگهی میدن تو جابینجا درخواست نیرو. حیف نمیخوام اسم ببرم. دوست خودم تو یکی از شرکت های برتر جابینجا بود ۵۰۰ تام پرسنل داشت، کارش عالی، بعد از سه ماه حقوق همانا تازه کارشناس ارشد!!!، دوباره سال ۹۷ درخواست نیرو داد،کسب و کار ایرانیان یکی از این شرکت هاست. من خودم بیست تا شرکت زنگ زدن تا به حال تو این یک ماه من رفتم،جالبه اصلن با حرفایی که تو آگهی میزنن نمیخونه،کلا ۳ نفر بودن،نوشته بودن ۱۱تا ۵۰ نفر!!! من با ۱۲سال سابقه بیمه،مهندسی از دانشگاه سراسری، وتوانایی که در رزومه می بینند،مکالمه ی زبان،برگزاری سمینار و.... وزارت کار.آخه وزارت کار واسه یه کارگر بی سواد حقوق گذاشته منکه ۷تا مدرک بین المللی و قابل ترجمه دارم سه هفته رایگان کار کنم.مدیر اگه مدیر باشه،با یه روز هم دستش. میاد.منکه دیگه میخوام از جابینجا برم،چون از آذر پارسال تا الان شرکت هایی رفتم فقط یه اتاق داشته!!! و یه میز.اما از همشهری جواب میگرفتم.اینجا ایمیل طرف پیدا نیست. که وب میله یا امیر@ یاهوو!!!خواهشا نظرمو پخش کنید.

 • الهام کشاورزی
  ۱۱ ماه پیش

  دلیل اون میتونه نیمه متخصص بودن در زمینه های شغلی مختلف باشه . از این شاخه به اون شاخه پریدن و زیاد تغییر شغل دادن

 • mazi vafa
  ۱۰ ماه پیش

  عاشق کارم نبودم هیچ وقت

  • اکرم سادات میرحبیبی
   ۴ ماه پیش

   خب کار نکن،کار عشق میخواد،شاید. یکی از دلیلای بیکاری ما،امثال شما هستین که فقط سپری می کنین.به ما ها هم بدبین می شن. کارتو عوض کن،چون اگه عشق بکار نباشه، بیشترین زمان زندگیتو در کار، سپری می کنی،بگرد دنبال شغلی که بتونی ارتباط بگیری باهاش.

 • سید الیاس احمدی
  ۱۰ ماه پیش

  سلام محتواى خيلى خوبي بود. به نظر من كسى كه ميخواهد براي يك موقعيت شغلي اقدام كنه حتما بايد قبل از مصاحبه به خوبي در خصوص اون شغل تحقيق كنه و يك ذهنيت شفاف داشته باشه، ضمن اينكه روندهاي مصاحبه ها معمولا شاكله ثابت و مشخصي دارن كه ميشه در اين خصوص در سايت "چطور" مطالعه كرد.

 • پدرام رسولی فر
  ۹ ماه پیش

  در نگاه اول 16مورد ذکر شده بسیار بدوی و پیش پا افتاده هستند و بیشتر یادآوری مسایل تکراری است ولی در نگاه عمیق تر همین موارد ساده بسیار کاربردی و قابل تامل هستند.بسار عالی ممنون

 • Javad Ghasemi
  ۹ ماه پیش

  بسیار عالی و مفید بود.

 • مجتبی احسانی
  ۸ ماه پیش

  آموزنده و خوب بود. مچکرم

 • فرشاد بهروزی
  ۸ ماه پیش

  عالی عالی عالی

 • یوسف عنایتی
  ۷ ماه پیش

  خیلی جالب و کلیدی بود هر مشکلی هم سر راه این نکات باشه باید حل بشه تا به هدف نزدیک بشه ادم.از مطالعه این نکات لذت بردم

 • mohammad reza gafarpour
  ۶ ماه پیش

  ممنون عالی بود

 • حمیدرضا شاهرودی
  ۵ ماه پیش

  با تشکر از سایت عالیتون باید بگم من خیلی اتفاقی در سایت شما ثبت نام و ارسال رزومه داشتم...با اینکه کار ازاد با درامد راضی کننده داشتم الان دارای شغل با شخصیت کاملا اداری و بالایی متناسب با رشته تحصیلیم هستم...به موقعیت شغلی الانم که یه نعمت از خدا و بواسطه سایت جاب اینجا بود به عنوان یک نعمت الهیی نگاه میکنم

 • علیرضا اکبریان
  ۶ روز پیش

  من می خواستم تجربه خودم و از جاب اینجا بگم سایت بسیار عالی هست و کمتر سایتی هست مثل جاب اینجا که این همه شرکت خوب بیان و آگهی بدن اما یک موردی که مخوام بگم این که بعضی از شرکت ها میان آگهی میزنن و بدش حتی نگاه نمکنن رزومه ها و بعدی اینکه بعد از مصاحبه با این موضوع مواجه میشم که میگن مصاحبه خیلی خوب بود نمونه کاراتونم عالی و حالا ما چند تا مورد انتخاب میکنیم شما انجام بده که اگر این ها خوب بود بریم برای قرارداد من انجام میدم و ارسال میکنم و اکثر اوقات با این موضوع مواجه میشم که ما بررسی کنیم نتیجه اعلام می کنیم بعد دیگه میره تا اینکه خبر بدن و آگهی ۱ ماه خاک می خوره خوب آقا تعارف که نداریم همون جور که زنگ زدی گفتی بیا مصاحبه همینجورم زنگ بزن بگو ما نمیخوایم چرا منتظر میزارین آدمو

در Linkedin به‌روز باشید

روی Follow کلیک کنید تا فرصت‌های شغلی و مقالات آموزشی را در لینکدین به صورت روزانه دریافت کنید:

image/svg+xml